Jdi na obsah Jdi na menu
 Již nějakou dobu se mluví o sjednocení evropských zkušebních řádů obedience. Z informací, které se mi čerstvě dostaly do ruky, respektive na monitor, jsem zjistila, že si budeme muset ještě jeden rok počkat. A to nejen na závodění podle jednotných pravidel, ale i na jednotlivé cviky, které jsou v jednání a ještě nemají definitivní podobu. Mezinárodní pravidla FCI by měla vstoupit v platnost 1. 1. 2011.
Nemusí to však hned znamenat, že se bude všude závodit podle tohoto zkušebního řádu. Bude záležet na jednotlivých zemích, zda-li ho přijmou a kdy. Dosažené výsledky budou uznávány ve všech zemích. Ještě zůstávají k doladění i podmínky přestupů z nižších tříd do tříd vyšších.

 

V současné době existují návrhy cviků a způsoby posuzování jednotlivých mezinárodních tříd: mezinárodní třída OB1, mezinárodní třída OB2 a změny proběhnou i v již nyní jednotné mezinárodní třídě OB3.

Definitivní podoba zkušebního řádu FCI pro Evropu by měla být v říjnu příštího roku (po červnovém Mistrovství světa v Kodani, kde se po jeho ukončení bude o řádu jednat, a po schůzce Komise obedience FCI ve Vídni v polovině srpna).  

 

Co mě zaujalo a několik cviků, čím by se evropský FCI řád od současného našeho zkušebního řádu lišil:

 

Mezinárodní třída 1 (MT OB1)

- Odložení VLEŽE ve skupině – 3 minuty, psovod v dohledu psa

- Odložení vsedě není

- Odkládání za chůze STŮJ – přímý směr

- Odkládání za chůze SEDNI – opět přímý směr

- Odhozený dřevěný aport – minimálně do vzdálenosti 10 metrů

- Skok přes překážku – psovod je na druhé straně překážky

  (ve vzdálenosti 2–4 m.) a přivolává psa

- Desátým bodem hodnocení je Celkový dojem

 

 

Mezinárodní třída 2 (MT OB2)

- Odložení VSEDĚ ve skupině – 1minuta, psovod v dohledu psa

- Odložení VLEŽE ve skupině – 3 minuty, psovod v úkrytu

- Odkládání za chůze STŮJ a SEDNI – obojí v přímém směru

- Skok s aportem (dřevěný nebo kovový), výška max. 50 cm

- Jedenáctým bodem hodnocení je Celkový dojem

 

Koeficienty a způsoby hodnocení jsou ještě k upřesnění. O podmínkách postupu do vyšších tříd se také stále jedná. V návrhu je např. zkouška (MT OB1) splněná na výbornou (alespoň 1x), aby mohl psovod a pes postoupit do MT OB2. Za 3 na výborně složené zkoušky se obdrží diplom. A kromě toho se může zůstat v MT OB1 dle libosti, tj. bez nutnosti postupu do vyšší třídy.

Přechod z MT OB2 do MT OB3 ještě není víceméně jistý (1x splněná zkouška na výborně a možnost setrvání v této třídě dle libosti...?)

Jak to všechno dopadne uvidíme příští rok.

 

 

Nové podmínky „boje“ o titul Mistra světa v obedience

V příštím roce by se však již mělo závodit na MS o titul Mistra světa podle nových kvalifikačních pravidel. Ty připomínají kvalifikační závod Joop De Reus Memorial Cup. (Např. letos získala titul francouzská závodnice s nejvyšším počtem bodů ze všech tří soutěžních dnů, kterého dosáhla již první den - v pátek -  v sobotu ani v neděli ji již nikdo nepřekonal).

Soutěž bude probíhat 3 dny. V pátek a sobotu bude probíhat soutěž družstev a současně kvalifikační závod jednotlivců do nedělního finále, ve kterém bude soutěžit nejlepších 20 týmů. Čtvrtek je rezervován na trénink. Kdyby počet přihlášených závodníků byl větší, Komise obedience rozhodne o dalším soutěžním dnu – čtvrtku.

Kvalifikační závody se budou konat ve dvou soutěžních „kruzích“ a budou posuzovány dvěmi rozhodčími (jedním ze severských států a jedním z Evropy). Cviky budou rozděleny mezi oba soutěžní prostory. Výsledky budou průměrem hodnocení obou rozhodčích.

Toto provedení umožní se představit 40–50 závodníkům za den, ale ne víc jak 100 celkově. Háravé feny se mohou zúčastnit, ale budou startovat na konci startovního pole.

Finále jednotlivců bude v neděli a bude posuzováno všemi čtyřmi rozhodčími. Nejvyšší a nejnižší bodové hodnocení bude škrtnuto. Výsledné hodnocení bude opět průměrem hodnocení zbývajících dvou „prostředních“ rozhodčích.

20 nejlepších závodníků z kvalifikačních závodů bude startovat v nedělním finále. Startovní pořadí bude losováno. Vítězem jednotlivců se stane závodník s nejvyšším počtem bodů z finálového závodu.